CNC stroje pro výrobu modelů a složitých tvarových dílů (stroje PROFORM, TAURUS, TITAN, PROMAX, FENIX)

Přečtěte si článek o tom, jak CNC stroje pomáhají při výrobě modelů a složitých tvarových dílů. Firma HOUFEK a.s. se zaměřila v posledních letech i na vývoj CNC strojů pro modelárny a v současné době nabízí široké spektrum tříosých a pětiosých obráběcích center.

CNC stroje, nebo-li stroje používající k řízení svých funkcí počítač, byly používány cca před 25lety výhradně v oblasti kovoobráběcího průmyslu. S postupujícím časem a rostoucí poptávkou po CNC strojích v návaznosti na zvyšující se požadavky na přesnost a produktivitu výroby došlo ke snížení vstupních nákladů na jejich výrobu a především ke snížení cen řídicích systémů. Následné šíření CNC systémů do dalších oblastí průmyslu bylo logickým krokem technického vývoje. Tomuto trendu samozřejmě neunikl ani dřevoobráběcí průmysl a v současné době jsou již CNC stroje běžně používány i drobnými živnostníky, kteří jsou tak lépe schopni plnit vysoké nároky zákazníků na kvalitu výroby. Rozšířit paletu svých výrobků o CNC stroje se před několika lety rozhodli i ve firmě HOUFEK a.s. v Golčově Jeníkově, která je již více než 20 let výrobcem českých dřevoobráběcích strojů.

Firma HOUFEK a.s. se na poli dřevoobráběcích center uvedla stroji řady MERCURY, ORION a SCORPION, které jsou určeny pro malé až středně velké firmy zabývající se výrobou nábytku, dveří, oken a součástí interiérů. Kromě výroby strojů pro nábytkářský průmysl se firma zaměřila v posledních letech i na vývoj CNC strojů pro modelárny

První pětiosé obráběcí centrum

Prvním prototypem pětiosého obráběcího centra byl v roce 2009 stroj řady TITAN. Je to stroj určený především pro výrobu dřevěných, plastových a polystyrénových slévárenských modelů. Hlavní celky konstrukce jsou tvořeny ocelovými svařenci a odlitky. Všechny svařované i odlévané konstrukce jsou následně žíhány ke snížení vnitřního pnutí a obrobeny. Charakteristickým rysem je portálová (mostová) konstrukce příčníku. Stroj se nabízí v několika rozměrových a typových variantách pracovních stolů se širokou nabídkou volitelného příslušenství. Na nosné části jsou namontovány komponenty renomovaných světových výrobců lineárního vedení, pneumatických prvků, elektrických prvků, pohonů a řídicích systémů. Stroje řady TITAN jsou určeny pro výrobu rozměrných a tvarově složitých modelů.  

Následujícího roku, tj. v roce 2010, byl zahájen vývoj obráběcího centra řady TAURUS. Tento stroj technicky vychází z řady TITAN. Jde opět o portálové centrum, ale na rozdíl od TITANA s omezenou nabídkou rozměrů pracovního stolu a zdvihu svislé osy Z. V základním provedení je to tříosý stroj, který lze na přání zákazníka doplnit dvouosou hlavou a tím získat stroj pětiosý. 

Jednoduché tříosé centrum se špičkovými komponenty

V důsledku neustálého tlaku na snižování ceny obráběcích center byl v roce 2011 zahájen vývoj jednoduchého tříosého centra řady PROFORM na výrobu malých modelů. Konstrukce je tvořena svařenci z ocelových plechů, které jsou tradičně osazeny špičkovými komponenty. Charakteristickým rysem je portálová (mostová) konstrukce příčníku. Stroj se nabízí s hladkým upínacím stolem se závitovými vložkami pro mechanické upnutí obrobku pomocí upínek.

Na základě požadavku některých zákazníků po stroji typu „horní gantry“ byl v roce 2012 zahájen vývoj stroje řady PROMAX. Je to pětiosý stroj pro výrobu rozměrných modelů ze dřeva, plastu a polystyrénu. Konstrukce je opět tvořena ocelovými svařenci a odlitky. Všechny svařované i odlévané konstrukce jsou následně žíhány ke snížení vnitřního pnutí a obrobeny. Charakteristickým rysem je podélný pojezd příčníku v podélné ose X po horních plochách bočních stěn. Stroj se nabízí v několika rozměrových a typových variantách pracovních stolů se širokou nabídkou volitelného příslušenství. Výroba prototypu byla zahájena v roce 2013.

Modifikace stroje řady MERCURY, který byl doplněn o dvouosou hlavu a byl mu zvýšen zdvih svislé osy Z, nese označení MERCURY PLUS 5. Jde o pětiosé portálové obráběcí centrum určené pro výrobu tvarově složitých nábytkářských dílů nebo pro výrobu dřevěných, plastových či polystyrénových modelů. Stroj se nabízí stejně jako řada MERCURY v několika rozměrových a typových variantách pracovních stolů se širokou nabídkou volitelného příslušenství.

Moderní řídicí systémy Siemens

Všechny stroje jsou osazeny nejmodernějším řídicím systémem firmy Siemens. Systém 828D je používán u tříosých strojů a systém  840D pro pětiosé obrábění.

Zaměření firmy na speciální atypická řešení přesně na míru zákazníkovi společně s kvalitním a rychlým servisem činí CNC stroje firmy HOUFEK konkurenceschopné domácím, ale i světovým výrobcům s mnohaletou tradicí. 

Konstruktér CNC strojů

Konstruktér CNC strojů
ve společnosti HOUFEK a.s.

CNC stroje pro výrobu modelů a složitých tvarových dílů

Proform X5

Proform X5

Kontinuální pětiosé CNC obráběcí centrum vybavené řídicím systémem MITSUBISHI. Vysoce dynamický stroj pro přesné obrábění menších obrobků. Obrobitelná výška obrobku je dána zdvihem svislé osy Z, která se nabízí se zdvihy 550 mm (obrobek 400 mm) a 800 mm (obrobek 650 mm).

Titan H20

Titan H20

Kontinuální pětiosé CNC obráběcí centrum umožňující obrábění složitých a velmi rozměrných dílců, modelů a forem. Spodní gantry. Rozměr v ose Y - 2000 mm.

Fenix H15

Fenix H15

Kontinuální pětiosé CNC obráběcí centrum určené pro obrábění složitých rozměrných dílců. S možností vybavení dvěmi vřeteny. Vhodné pro složité a technologicky náročné procesy. Rozměr osy Y=1500 mm.

45 zemí

45 zemí

Exportujeme do 45 zemí světa. Naše stroje pracují i v zámořských státech.

Kvalita

Kvalita

Stroje značky Houfek mají unikátní robustní konstrukci. Dbáme na maximální kvalitu všech dílů a komponentů.

Servis

Servis

Kromě prodeje nabízíme i servis a výměnu náhradních dílů.

Spolupráce

Spolupráce

Spolupracujeme se školami. Pořádáme exkurze a spolupracujeme na školních projektech.