CNC stroje pro výrobu modelů a složitých tvarových dílů (stroje PROFORM, TAURUS, TITAN, PROMAX, FENIX)

Přečtěte si článek o tom, jak CNC stroje pomáhají při výrobě modelů a složitých tvarových dílů. Firma HOUFEK a.s. se zaměřila v posledních letech i na vývoj CNC strojů pro modelárny a v současné době nabízí široké spektrum tříosých a pětiosých obráběcích center.

CNC stroje, nebo-li stroje používající k řízení svých funkcí počítač, byly používány cca před 25lety výhradně v oblasti kovoobráběcího průmyslu. S postupujícím časem a rostoucí poptávkou po CNC strojích v návaznosti na zvyšující se požadavky na přesnost a produktivitu výroby došlo ke snížení vstupních nákladů na jejich výrobu a především ke snížení cen řídicích systémů. Následné šíření CNC systémů do dalších oblastí průmyslu bylo logickým krokem technického vývoje. Tomuto trendu samozřejmě neunikl ani dřevoobráběcí průmysl a v současné době jsou již CNC stroje běžně používány i drobnými živnostníky, kteří jsou tak lépe schopni plnit vysoké nároky zákazníků na kvalitu výroby. Rozšířit paletu svých výrobků o CNC stroje se před několika lety rozhodli i ve firmě HOUFEK a.s. v Golčově Jeníkově, která je již více než 20 let výrobcem českých dřevoobráběcích strojů.

Firma HOUFEK a.s. se na poli dřevoobráběcích center uvedla stroji řady MERCURY, ORION a SCORPION, které jsou určeny pro malé až středně velké firmy zabývající se výrobou nábytku, dveří, oken a součástí interiérů. Kromě výroby strojů pro nábytkářský průmysl se firma zaměřila v posledních letech i na vývoj CNC strojů pro modelárny

První pětiosé obráběcí centrum

Prvním prototypem pětiosého obráběcího centra byl v roce 2009 stroj řady TITAN. Je to stroj určený především pro výrobu dřevěných, plastových a polystyrénových slévárenských modelů. Hlavní celky konstrukce jsou tvořeny ocelovými svařenci a odlitky. Všechny svařované i odlévané konstrukce jsou následně žíhány ke snížení vnitřního pnutí a obrobeny. Charakteristickým rysem je portálová (mostová) konstrukce příčníku. Stroj se nabízí v několika rozměrových a typových variantách pracovních stolů se širokou nabídkou volitelného příslušenství. Na nosné části jsou namontovány komponenty renomovaných světových výrobců lineárního vedení, pneumatických prvků, elektrických prvků, pohonů a řídicích systémů. Stroje řady TITAN jsou určeny pro výrobu rozměrných a tvarově složitých modelů.  

Následujícího roku, tj. v roce 2010, byl zahájen vývoj obráběcího centra řady TAURUS. Tento stroj technicky vychází z řady TITAN. Jde opět o portálové centrum, ale na rozdíl od TITANA s omezenou nabídkou rozměrů pracovního stolu a zdvihu svislé osy Z. V základním provedení je to tříosý stroj, který lze na přání zákazníka doplnit dvouosou hlavou a tím získat stroj pětiosý. 

Jednoduché tříosé centrum se špičkovými komponenty

V důsledku neustálého tlaku na snižování ceny obráběcích center byl v roce 2011 zahájen vývoj jednoduchého tříosého centra řady PROFORM na výrobu malých modelů. Konstrukce je tvořena svařenci z ocelových plechů, které jsou tradičně osazeny špičkovými komponenty. Charakteristickým rysem je portálová (mostová) konstrukce příčníku. Stroj se nabízí s hladkým upínacím stolem se závitovými vložkami pro mechanické upnutí obrobku pomocí upínek.

Na základě požadavku některých zákazníků po stroji typu „horní gantry“ byl v roce 2012 zahájen vývoj stroje řady PROMAX. Je to pětiosý stroj pro výrobu rozměrných modelů ze dřeva, plastu a polystyrénu. Konstrukce je opět tvořena ocelovými svařenci a odlitky. Všechny svařované i odlévané konstrukce jsou následně žíhány ke snížení vnitřního pnutí a obrobeny. Charakteristickým rysem je podélný pojezd příčníku v podélné ose X po horních plochách bočních stěn. Stroj se nabízí v několika rozměrových a typových variantách pracovních stolů se širokou nabídkou volitelného příslušenství. Výroba prototypu byla zahájena v roce 2013.

Modifikace stroje řady MERCURY, který byl doplněn o dvouosou hlavu a byl mu zvýšen zdvih svislé osy Z, nese označení MERCURY PLUS 5. Jde o pětiosé portálové obráběcí centrum určené pro výrobu tvarově složitých nábytkářských dílů nebo pro výrobu dřevěných, plastových či polystyrénových modelů. Stroj se nabízí stejně jako řada MERCURY v několika rozměrových a typových variantách pracovních stolů se širokou nabídkou volitelného příslušenství.

Moderní řídicí systémy Siemens

Všechny stroje jsou osazeny nejmodernějším řídicím systémem firmy Siemens. Systém 828D je používán u tříosých strojů a systém  840D pro pětiosé obrábění.

Zaměření firmy na speciální atypická řešení přesně na míru zákazníkovi společně s kvalitním a rychlým servisem činí CNC stroje firmy HOUFEK konkurenceschopné domácím, ale i světovým výrobcům s mnohaletou tradicí. 

Konstruktér CNC strojů

Konstruktér CNC strojů
ve společnosti HOUFEK a.s.

CNC stroje pro výrobu modelů a složitých tvarových dílů

Proform X5

Proform X5

Kontinuální pětiosé CNC obráběcí centrum vybavené řídicím systémem MITSUBISHI. Pracovní prostředí řídícího systému je zobrazována na LCD monitoru umístěním v pojízdném panelu.

Titan H20

Titan H20

Kontinuální pětiosé CNC obráběcí centrum umožňující obrábění složitých a velmi rozměrných dílců, modelů a forem. Spodní gantry. Rozměr v ose Y - 2000 mm.

Promax H20

Promax H20

Kontinuální pětiosé CNC obráběcí centrum určené pro obrábění složitých a velmi rozměrných dílců, modelů a forem. Horní gantry.

Fenix H15

Fenix H15

Kontinuální pětiosé CNC obráběcí centrum určené pro obrábění složitých rozměrných dílců. S možností vybavení dvěmi vřeteny. Vhodné pro složité a technologicky náročné procesy.

45 zemí

45 zemí

Exportujeme do 45 zemí světa. Naše stroje pracují i v zámořských státech.

Kvalita

Kvalita

Stroje značky Houfek mají unikátní robustní konstrukci. Dbáme na maximální kvalitu všech dílů a komponentů.

Servis

Servis

Kromě prodeje nabízíme i servis a výměnu náhradních dílů.

Spolupráce

Spolupráce

Spolupracujeme se školami. Pořádáme exkurze a spolupracujeme na školních projektech.