CNC stroje pro výrobu nábytku, dveří, schodů, oken (stroje ORION, SCORPION, MERCURY)

CNC stroje, nebo-li stroje používající k řízení svých funkcí počítač, byly používány cca před 25lety výhradně v oblasti kovoobráběcího průmyslu. S postupujícím časem a rostoucí poptávkou po CNC strojích v návaznosti na zvyšující se požadavky na přesnost a produktivitu výroby došlo ke snížení vstupních nákladů na jejich výrobu a především ke snížení cen řídicích systémů.

Následné šíření CNC systémů do dalších oblastí průmyslu bylo logickým krokem technického vývoje. Tomuto trendu samozřejmě neunikl ani dřevoobráběcí průmysl a v současné době jsou již CNC stroje běžně používány i drobnými živnostníky, kteří jsou tak lépe schopni plnit vysoké nároky zákazníků na kvalitu výroby. Rozšířit paletu svých výrobků o CNC stroje jsme se před několika lety rozhodli i ve firmě HOUFEK a.s. v Golčově Jeníkově, která je již více než 20 let výrobcem českých dřevoobráběcích strojů.

Naše společnost je mezi odbornou veřejností především známa jako výrobce pásových brusek, s jejichž výrobou začala v roce 1990 v malé dílně, kterou založil otec současného majitele Ing. Jaroslav Houfek. V roce 1996 byla výroba rozšířena o širokopásové brusky. Tato podstatně náročnější výroba si vynutila investici do nové výrobní technologie v podobě CNC kovoobráběcích strojů. Paleta výrobků se v roce 1998 rozrostla o hranové a oscilační brusky, které se společně s pásovými a širokopásovými bruskami dodnes vyrábí v několika modelových řadách. 

Od roku 2001 jsou všechny stroje firmy HOUFEK vyráběny v moderním závodě v Golčově Jeníkově. Rozsáhlé investice do výrobních technologií posunuly firmu na daleko vyšší úroveň v oblasti zpracování plechů a kovoobrábění. Současně byla uvedena do provozu i nová lakovna společně se svařovnou a montáží. V současné době jsou ve firmě k dispozici moderní CNC lasery, ohraňovací lisy a kovoobráběcí stroje sloužící k zajištění nejen vlastní výroby, ale i k využití pro kooperační zakázky. Nové výrobní prostory umožnily další rozšíření sortimentu o tloušťkovací a srovnávací frézky, dlabačky a kartáčovací stroje.

První CNC stroj HOUFEK

Průlomovým rokem byl rok 2007, kdy společnost do svého sortimentu zařadila také CNC obráběcí centra. Pro vývoj těchto strojů byla zřízena v rámci firmy samostatná konstrukční kancelář. Bez předchozích zkušeností s výrobou a především programováním CNC strojů se podařilo uvést první stroj výrobní řady MERCURY téhož roku na podzimním veletrhu WoodTEC konaném v Brně. 

Firma HOUFEK vsadila od začátku výroby CNC strojů na schopnost nabídnout každému zákazníkovi stroj, který bude přizpůsoben jeho konkrétním požadavkům. Osobní přístup k zákazníkům mohl být jedinou možností jak prorazit na trhu mezi zavedenými výrobci CNC strojů s více než 20letou tradicí. „Rozhodně nechceme a ani nemůžeme jít cestou velkých sérií a snažit se tak konkurovat např. italským nebo německým výrobcům anebo levným dovozům z Asie“, konstatuje majitel Aleš Houfek. Dalším plusem strojů vyráběných v Golčově Jeníkově je jejich „český původ“. Od vývoje přes výrobu až po konečnou montáž je využito znalostí a zkušeností českých lidí, kteří se snaží ctít dobré jméno a tradici naší strojařiny.

CNC pro truhláře a výrobu nábytku

Zpočátku se konstruktéři zaměřili na vývoj univerzálního tříosého až čtyřosého dřevoobráběcího stroje určeného pro výrobu nábytku, dveří, oken, schodů, schodnic a součástí interiérů. Výsledkem byl stroj řady MERCURY představující vyšší třídu obráběcích center. Základem je svařovaná konstrukce z ocelových plechů, které jsou následně žíhány pro snížení vnitřního pnutí a obrobeny. Charakteristickým rysem je konzolová konstrukce příčníku (ramena). Stroj se nabízí v několika rozměrových a typových variantách pracovních stolů se širokou nabídkou volitelného příslušenství. Na nosné části jsou namontovány komponenty renomovaných světových výrobců lineárního vedení, pneumatických prvků, elektrických prvků, pohonů a řídicích systémů. Stroje řady MERCURY jsou určeny pro malé až středně velké firmy, které se zabývají výrobou nábytku, dveří, oken, schodů a součástí interiérů.  

Následujícího roku, tj. v roce 2008, byl do výroby uveden stroj řady ORION, který představuje tzv. startovací CNC stroj nižší třídy s menšími parametry pracovních zdvihů a s omezenou nabídkou volitelného příslušenství než nabízí řada MERCURY. Jedná se o univerzální stroj, jehož základní konstrukce je tvořena svařenci z ocelových plechů a při následné montáži jsou jednotlivé části osazeny kvalitními komponenty světových výrobců. Charakteristickým rysem je konzolová konstrukce příčníku (ramena). Typová řada ORION byla uvedena do výroby s ohledem na požadavek cenově dostupných CNC strojů určených pro drobné živnostníky a malé firmy zabývající se výrobou nábytku na míru, kuchyní a součástí interiérů. 

V roce 2008 byl vyroben i prototyp řady SCORPION, který je především určen pro obrábění velkoformátových desek, tzv. nesting, aniž by byla omezena univerzálnost tohoto stroje. SCORPION se rovněž skládá z ocelových svařenců, které jsou osazeny špičkovými komponenty. Charakteristickým rysem je portálová (mostová) konstrukce příčníku. Stroj se nabízí v několika rozměrových variantách pracovního stolu, ale pouze v provedení jako rastrový stůl. SCORPION je určen pro zákazníky, kteří se zabývají zpracováním velkoformátových desek především ve velkých provozech. Tito zákazníci určitě ocení možnost doplnění stroje o automatické zařízení na zakládání a vykládání obráběných desek.

Využití pro modelárny a slévárenské modely

Kromě výše uvedených CNC strojů určených především pro nábytkářský průmysl vyrábí firma HOUFEK i stroje určené pro modelárny, které standardně využívají tříosé a pětiosé obrábění pro výrobu slévárenských modelů. Představiteli strojů určených pro výrobu především dřevěných, plastových a polystyrénových modelů jsou centra výrobní řady PROFORM, MERCURY PLUS, TAURUS, TITAN a PROMAX.

Zaměření firmy na speciální atypická řešení přesně na míru zákazníkovi společně s kvalitním a rychlým servisem činí CNC stroje firmy HOUFEK konkurenceschopné domácím, ale i světovým výrobcům s mnohaletou tradicí.

Konstruktér CNC strojů

Konstruktér CNC strojů
ve společnosti HOUFEK a.s.

CNC stroje pro výrobu nábytku, dveří, schodů, oken

Orion X3

Orion X3

Tříosé CNC obráběcí centrum portálové konstrukce vhodné pro nábytkářský průmysl. Určené především pro vrtání, frézování nábytku, dveří a schodišť. Speciálně vyvinuto pro HPL a velmi tvrdé kompaktní materiály.

Scorpion X3 - H21

Scorpion X3 - H21

Tříosé CNC obráběcí centrum portálové konstrukce určené do velmi těžkých vícesměných provozů (NESTING).

 

Mercury Plus 5

Mercury Plus 5

Kontinuální pětiosé obráběcí centrum portálové konstrukce. Nabízí vyšší zpracování obrobku v ose Z a větší variabilitu

45 zemí

45 zemí

Exportujeme do 45 zemí světa. Naše stroje pracují i v zámořských státech.

Kvalita

Kvalita

Stroje značky Houfek mají unikátní robustní konstrukci. Dbáme na maximální kvalitu všech dílů a komponentů.

Servis

Servis

Kromě prodeje nabízíme i servis a výměnu náhradních dílů.

Spolupráce

Spolupráce

Spolupracujeme se školami. Pořádáme exkurze a spolupracujeme na školních projektech.