CNC stroje pro výrobu nábytku, dveří, schodů, oken (stroje ORION, SCORPION, MERCURY)

CNC stroje, nebo-li stroje používající k řízení svých funkcí počítač, byly používány cca před 25lety výhradně v oblasti kovoobráběcího průmyslu. S postupujícím časem a rostoucí poptávkou po CNC strojích v návaznosti na zvyšující se požadavky na přesnost a produktivitu výroby došlo ke snížení vstupních nákladů na jejich výrobu a především ke snížení cen řídicích systémů.

Následné šíření CNC systémů do dalších oblastí průmyslu bylo logickým krokem technického vývoje. Tomuto trendu samozřejmě neunikl ani dřevoobráběcí průmysl a v současné době jsou již CNC stroje běžně používány i drobnými živnostníky, kteří jsou tak lépe schopni plnit vysoké nároky zákazníků na kvalitu výroby. Rozšířit paletu svých výrobků o CNC stroje jsme se před několika lety rozhodli i ve firmě HOUFEK a.s. v Golčově Jeníkově, která je již více než 20 let výrobcem českých dřevoobráběcích strojů.

Naše společnost je mezi odbornou veřejností především známa jako výrobce pásových brusek, s jejichž výrobou začala v roce 1990 v malé dílně, kterou založil otec současného majitele Ing. Jaroslav Houfek. V roce 1996 byla výroba rozšířena o širokopásové brusky. Tato podstatně náročnější výroba si vynutila investici do nové výrobní technologie v podobě CNC kovoobráběcích strojů. Paleta výrobků se v roce 1998 rozrostla o hranové a oscilační brusky, které se společně s pásovými a širokopásovými bruskami dodnes vyrábí v několika modelových řadách. 

Od roku 2001 jsou všechny stroje firmy HOUFEK vyráběny v moderním závodě v Golčově Jeníkově. Rozsáhlé investice do výrobních technologií posunuly firmu na daleko vyšší úroveň v oblasti zpracování plechů a kovoobrábění. Současně byla uvedena do provozu i nová lakovna společně se svařovnou a montáží. V současné době jsou ve firmě k dispozici moderní CNC lasery, ohraňovací lisy a kovoobráběcí stroje sloužící k zajištění nejen vlastní výroby, ale i k využití pro kooperační zakázky. Nové výrobní prostory umožnily další rozšíření sortimentu o tloušťkovací a srovnávací frézky, dlabačky a kartáčovací stroje.

První CNC stroj HOUFEK

Průlomovým rokem byl rok 2007, kdy společnost do svého sortimentu zařadila také CNC obráběcí centra. Pro vývoj těchto strojů byla zřízena v rámci firmy samostatná konstrukční kancelář. Bez předchozích zkušeností s výrobou a především programováním CNC strojů se podařilo uvést první stroj výrobní řady MERCURY téhož roku na podzimním veletrhu WoodTEC konaném v Brně. 

Firma HOUFEK vsadila od začátku výroby CNC strojů na schopnost nabídnout každému zákazníkovi stroj, který bude přizpůsoben jeho konkrétním požadavkům. Osobní přístup k zákazníkům mohl být jedinou možností jak prorazit na trhu mezi zavedenými výrobci CNC strojů s více než 20letou tradicí. „Rozhodně nechceme a ani nemůžeme jít cestou velkých sérií a snažit se tak konkurovat např. italským nebo německým výrobcům anebo levným dovozům z Asie“, konstatuje majitel Aleš Houfek. Dalším plusem strojů vyráběných v Golčově Jeníkově je jejich „český původ“. Od vývoje přes výrobu až po konečnou montáž je využito znalostí a zkušeností českých lidí, kteří se snaží ctít dobré jméno a tradici naší strojařiny.

CNC pro truhláře a výrobu nábytku

Zpočátku se konstruktéři zaměřili na vývoj univerzálního tříosého až čtyřosého dřevoobráběcího stroje určeného pro výrobu nábytku, dveří, oken, schodů, schodnic a součástí interiérů. Výsledkem byl stroj řady MERCURY představující vyšší třídu obráběcích center. Základem je svařovaná konstrukce z ocelových plechů, které jsou následně žíhány pro snížení vnitřního pnutí a obrobeny. Charakteristickým rysem je konzolová konstrukce příčníku (ramena). Stroj se nabízí v několika rozměrových a typových variantách pracovních stolů se širokou nabídkou volitelného příslušenství. Na nosné části jsou namontovány komponenty renomovaných světových výrobců lineárního vedení, pneumatických prvků, elektrických prvků, pohonů a řídicích systémů. Stroje řady MERCURY jsou určeny pro malé až středně velké firmy, které se zabývají výrobou nábytku, dveří, oken, schodů a součástí interiérů.  

Následujícího roku, tj. v roce 2008, byl do výroby uveden stroj řady ORION, který představuje tzv. startovací CNC stroj nižší třídy s menšími parametry pracovních zdvihů a s omezenou nabídkou volitelného příslušenství než nabízí řada MERCURY. Jedná se o univerzální stroj, jehož základní konstrukce je tvořena svařenci z ocelových plechů a při následné montáži jsou jednotlivé části osazeny kvalitními komponenty světových výrobců. Charakteristickým rysem je konzolová konstrukce příčníku (ramena). Typová řada ORION byla uvedena do výroby s ohledem na požadavek cenově dostupných CNC strojů určených pro drobné živnostníky a malé firmy zabývající se výrobou nábytku na míru, kuchyní a součástí interiérů. 

V roce 2008 byl vyroben i prototyp řady SCORPION, který je především určen pro obrábění velkoformátových desek, tzv. nesting, aniž by byla omezena univerzálnost tohoto stroje. SCORPION se rovněž skládá z ocelových svařenců, které jsou osazeny špičkovými komponenty. Charakteristickým rysem je portálová (mostová) konstrukce příčníku. Stroj se nabízí v několika rozměrových variantách pracovního stolu, ale pouze v provedení jako rastrový stůl. SCORPION je určen pro zákazníky, kteří se zabývají zpracováním velkoformátových desek především ve velkých provozech. Tito zákazníci určitě ocení možnost doplnění stroje o automatické zařízení na zakládání a vykládání obráběných desek.

Využití pro modelárny a slévárenské modely

Kromě výše uvedených CNC strojů určených především pro nábytkářský průmysl vyrábí firma HOUFEK i stroje určené pro modelárny, které standardně využívají tříosé a pětiosé obrábění pro výrobu slévárenských modelů. Představiteli strojů určených pro výrobu především dřevěných, plastových a polystyrénových modelů jsou centra výrobní řady PROFORM, MERCURY PLUS, TAURUS, TITAN a PROMAX.

Zaměření firmy na speciální atypická řešení přesně na míru zákazníkovi společně s kvalitním a rychlým servisem činí CNC stroje firmy HOUFEK konkurenceschopné domácím, ale i světovým výrobcům s mnohaletou tradicí.

Konstruktér CNC strojů

Konstruktér CNC strojů
ve společnosti HOUFEK a.s.

CNC stroje pro výrobu nábytku, dveří, schodů, oken

Orion

Orion

Stroj s konzolovou konstrukcí příčníku se základní konstrukcí vyplněnou betonem vhodný pro výrobu nábytkových dílů.

Scorpion

Scorpion

Tříosé CNC dřevoobráběcí centrum s rastrovým stolem a automatickou výměnou nástrojů. Charakteristický rys stroje je portálová (mostová) konstrukce příčníku.

 

 

Mercury

Mercury

Stroj s konstrukcí dřevoobráběcího centra tvořenou svařenci z plechových výpalků a konzolovou konstrukcí příčníku ramene. 

Mercury Plus

Mercury Plus

Tříosé dřevoobráběcí centrum s konzolovým, rastrovým nebo hladkým stolem, obrábění do výšky obrobku až 300 mm.

Mercury Plus 5

Mercury Plus 5

Pětiosé dřevoobráběcí centrum vybavené dvouosou hlavou, obrábění do výšky obrobku 500 mm.

45 zemí

45 zemí

Exportujeme do 45 zemí světa. Naše stroje pracují i v zámořských státech.

Kvalita

Kvalita

Stroje značky Houfek mají unikátní robustní konstrukci. Dbáme na maximální kvalitu všech dílů a komponentů.

Servis

Servis

Kromě prodeje nabízíme i servis a výměnu náhradních dílů.

Spolupráce

Spolupráce

Spolupracujeme se školami. Pořádáme exkurze a spolupracujeme na školních projektech.